Feedback Form

  

Oprettet: 07-07-2011

Husdyrgodkendelse.dk Helpdesk for Miljøkonsulenter 

Miljøkonsulenter kan fremadrettet få teknisk hjælp til husdyrgodkendelse.dk fra Miljøstyrelsen ved at sende en mail på ITansogning@mst.dk 


Miljøstyrelsen har oprettet en helpdesk-funktion for brugerne af ITansøgningssystemet

Konkret har Miljøstyrelsen indgået kontrakter med LRØ og Centrovice om, at yde helpdesk bistand til konsulenter ved, at sende en mail til ITansogning@mst.dk

For at reducere svartiderne i forbindelse med henvendelse til helpdesken, bør skemanummer som minimum fremgå. Andre vigtige informationer til opklaring, forklaring m.m. af den aktuelle problemstilling vil ligeledes gøre det hurtigere at afklare problemstillingerne   

Ifølge Miljøstyrelsen vil helpdesken være bemandet hele sommerferien, idet svartiderne dog kan være længere i uge 27-29.

En række af de mere principielle svar vil løbende blive publiceret under de enkelte punkter i Miljøstyrelsens ”wiki-vejledning” på www.mst.dk/husdyrvejledning. Der er tilført yderligere ressourcer til at arbejde med dette over sommeren.

Wiki-vejledningen vil endvidere i løbet af sommerperioden blive opdateret med bedre vejledning om, hvordan man som ansøger og kommunal sagsbehandler kan anvende visningerne i den nye version af Husdyrgodkendelse.dk.

Videncentrets telefonnummer og Plan & Miljø´s mailadresse på forsiden af Husdyrgodkendelse.dk vil blive fjernet

Videncentret for Landbrug
Sidst bekræftet: 07-07-2011 Oprettet: 07-07-2011 Revideret: 07-07-2011

Forfatter

Miljøchef
Hans Roust Thysen
Planteproduktion, Natur, miljø og landskab