Feedback Form
Bemærk: Dokumentet er arkiveret, udløbet 13-03-2012 

  

Oprettet: 14-03-2011

Økologiske vinkler på Kvægkongres 2011 

DLBR Dansk Økologi har i 2010 nedsat 2 arbejdsgrupper, som har arbejdet intensivt på 2 fokusområder indenfor økologi og kvæg. På Kvægkongressen den 1. marts blev resultaterne af arbejdet fremlagt.


Flere penge med øget afgræsning

Det ene oplæg handlede om økonomien i at øge mængden af græs i sommerrationen. Hans Lund, Jysk Økologi præsenterede et nyt rådgivningsværktøj ”GræsDetektiven”, som på en hurtig og let overskuelig måde kan demonstrere, om det i den pågældende besætning kan være en økonomisk fordel at øge andelen af græs - enten ved øget græsoptag på marken eller ved fodring af frisk græs på stald. I eksemplet kunne 2 Fe ekstra græs medføre en merindtjening på ca. 300 kr. pr. årsko. GræsDetektiven er til rådighed hos din lokale DLBR økologikonsulent. Se bilag her.

Øget selvforsyning med hjemmedyrket protein

Det andet oplæg på kvægkongressen handlede om potentialet i at øge brugen af hjemmedyrkede proteinafgrøder som hestebønner, lupiner og ærter. Kirstine F. Jørgensen VFL Økologi fremlagde arbejdsgruppens resultater om, hvad det kan betyde for rationsprisen, når en del af det indkøbte tilskudsfoder byttes ud med dansk produceret protein. Henrik Martinussen, VFL Kvæg fremlagde nogle beregninger på, hvor det optimale proteinniveau i rationen ligger set ud fra et økonomisk synspunkt, samt hvad det kan flytte at varmebehandle hestebønner og lupiner. Se bilag her.  

Powerpoint og bilag fra kongressen kan ses på www.landbrugsinfo.dk.  

 

Videncentret for Landbrug
Sidst bekræftet: 14-03-2011 Oprettet: 14-03-2011 Revideret: 14-03-2011

Forfatter

Konsulent
Camilla Vestergaard Kramer
Økologi, Kvægproduktion