Derfor er det aktuelt at tilmelde sig varslingstjenesten, specielt hvis du har rækkeafgrøder.
Det ”nye” og mere varierende vejr giver mange udfordringer, herunder større lokale forskelle i mængde og fordeling af nedbør samt i antal solskinstimer. Begge faktorer har stor betydning for små knopormes overlevelse og dermed risikoen for omfattende skader i specielt rodfrugter og planteskolekulturer. Risiko for skader er størst i rækkeafgrøder, og de mest udsatte er rødbede, gulerod, porre, persillerod og kartoffel samt planteskoleplanter og planter i containere, hvor specielt nåletræer er udsatte.
Som deltager i agerugle varslingen får du hver uge personlig besked, om der er behov for at bekæmpe, og i så fald hvornår det mest optimale tidspunkt er. Der er to muligheder for at bekæmpe knoporme: Ved vanding eller sprøjtning med et pyrethroid. Derfor kan også økologiske avlere deltage i ageruglevarslingen.
Ageruglens flyveperiode og intensitet bestemmes ved hjælp af feromonfælder, hvor hanner bliver tiltrukket af et duftstof, som ligner det, hunnerne tiltrækker hannerne med ved parring. Fælderne skal tilses to gange ugentligt, og antal fangede agerugler skal indrapporteres én gang ugentligt pr. mail, fax eller brevkort.
Tilmelding nye avlere
Avlere, som deltog i varslingen i 2009, bliver kontaktet direkte af GartneriRådgivningen, mens nye avlere bedes tilmelde sig senest tirsdag d. 6. april 2010.
Prisen for et sæt fælder á tre fældehuse er 1.200 kroner ekskl. moms. Selve fældehusene udlånes gratis, men skal erstattes, hvis de ødelægges eller ikke leveres tilbage.
Tilmelding kan ske til:
GartneriRådgivningen
Att. Stig F. Nielsen
Udkærsvej 15, Skejby, 8200 Århus N
Direkte tlf.: 8740 5448 , fax: 8740 5087
E-mail: sfn@landscentret.dk

Billede 1: Feromonfælder. Feromonfælder er rygraden i registreringen af ageruglens flyvning.
Foto: Peter Esbjerg, Det Bio- og Jordbrugsvidenskabelige Fakultet, KU LIFE.

Billede 2: Store tab. Undladelse af eller for sen vanding eller sprøjtning af knoporme kan give anledning til store tab.
Foto: Stig F. Nielsen.