| Off-labelmidler |
Markfrø |
Landscentret, Planteproduktion |
|
Vejledning for Command CS i olieræddike til produktion af udsæd
|
Ukrudtsmiddel
Advarsel
"Se Command CS etiketten".
Brugsanvisningens doseringsanvisninger må ikke overskrides.
Brugsanvisning for Command i olieræddike til produktion af udsæd
Command CS har god effekt på burresnerre, fuglegræs, tvetand, ærenpris og hyrdetaske.
Dosering
Der anvendes 0,20-0,25 liter Command CS pr. ha, senest 3 dage efter såning.
Risiko for skade
For at mindske risikoen for skade skal frøene af olieræddike være dækket af jord.
Ved store nedbørsmængder og forholdsvis koldt vejr efter sprøjtning og omkring fremspiring er der risiko for, at Command CS kan medføre skader på afgrøden.
For at tilpasse vejledningen til den enkelte sort og de lokale dyrkningsforhold bør den endelige vejledning for midlets anvendelse udarbejdes i samarbejde med den lokale konsulent og/eller det frøfirma, der er avlskontrakt med.
Bemærkninger fra Aarhus Universitet, Det Jordbrugsvidenskabelige Fakultet, Forskningscenter Flakkebjerg
På baggrund af ovenstående kan DJF anbefale Command CS anvendt til bekæmpelse af tokimbladet ukrudt i olieræddike til frøavl i en dosering på 0,2-0,25 l/ha Command CS som beskrevet i den medsendte vejledning
Bemærkninger fra BASF A/S
BASF A/S har fremsat følgende kommentarer: Da vi ikke har tilstrækkelig forsøg eller erfaringer med anvendelsen af Command CS i olieræddike til frøavl må vi understrege at anvendelsen foregår helt på brugerens ansvar. BASF A/S kan på ingen måde drages til ansvar.
Dato: juni 2009
OBS - OBS - OBS
Off-label midler - Ansvar og regler
Off-label godkendelse er en speciel godkendelse, som gør det muligt at anvende et kemisk bekæmpelsesmiddel i en afgrøde, som ikke er nævnt på midlets etikette.
Off-label vejledning - eget ansvar
Der kan ikke garanteres for, at der ikke kan opstå skader på afgrøden eller være svigtende virkning af et kemisk bekæmpelsesmiddel, selv om off-label vejledningen følges. Da Dansk Landbrugsrådgivning, Landscentret, Planteavl udarbejder og søger off-label godkendelse og vejledning på brugerens vegne, kan Dansk Landbrugsrådgivning, Landscentret, Planteavl ikke gøres ansvarlig for skader eller svigtende virkning, der måtte opstå, hvor et kemisk bekæmpelsesmiddel er off-label godkendt og den tilknyttede off-label vejledning til afgrøden følges.
Vejledningen i brug af et kemisk bekæmpelsesmiddel, som er tilladt på baggrund af en off-label godkendelse, bygger på få forsøgsresultater og observationer. Alle situationer, hvorunder midlet må anvendes, er ikke afprøvet, og midlet er heller ikke afprøvet i alle sorter. Midlets effekt kendes primært fra andre afgrøder, og der kan derfor være forhold, som gør, at midlet ikke virker tilfredsstillende i den pågældende afgrøde. Derfor kan der måske opstå skader eller svigtende virkning, når off-label vejledningen følges.
For at tilpasse vejledningen til den enkelte sort og de lokale dyrkningsforhold bør den endelige vejledning for et middels anvendelse udarbejdes i samarbejde med det frøfirma, der er en avlskontrakt med .