Feedback Form
Oversæt  |  Printprintvenlig
Landbrugsinfo
landbrugsinfo

 094 

Oprettet: 18-02-2010

Spørg først, skyd bagefter 

Den 1. januar 2010 er der kommet nye og strammere regler om regulering af fugle. Det betyder, at der nu skal en tilladelse til forud for al regulering af naturligt forekommende fugle. Tilladelsen udstedes af Skov- og Naturstyrelsen.

  

De nye regler gælder også ejere af erhvervsmæssigt drevne gartnerier, frugthaver, frugt­plantager, planteskoler og ejere af marker med erhvervsmæssig produktion af grønsager, der hidtil har kunnet regulere stære, ringduer og råger uden en forudgående tilladelse. Til gengæld udvides mulighederne for tilladelse til også at omfatte krager i flok.

De nævnte fugle må reguleres hele året, men det er et krav for opnåelse af tilladelse, at vildtafværgemidler er forsøgt og fortsat forefindes på arealerne.

Ansøgningsskema

Ansøgningsskemaet udfyldes og sendes til den lokale enhed under Skov- og Naturstyrelsen.

Eventuelle spørgsmål om udfyldelse af ansøgningsskemaet kan rettes til den lokale enhed af Skov- og Naturstyrelsen.

Kilder: Dansk Gartneri; Skov- og Naturstyrelsen.

Videncentret for Landbrug
Sidst bekræftet: 18-02-2010 Oprettet: 18-02-2010 Revideret: 18-02-2010

Forfatter

Information
Stig Feodor Nielsen
GartneriRådgivningen, Frugt og bær konsulenter