Bemærk: Dokumentet er arkiveret, udløbet 01-07-2011
Plantenyt - 176
Oprettet: 01-07-2010
Undgå, at majsplanterne vælter ved vanding
Der er nu vandingsbehov i mange majsmarker på JB 1.
Vandtrykket skal være så højt, at vandstrålen forstøves tilstrækkeligt, inden den rammer majsplanterne.
I strækningsfasen er der særlig stor risiko for, at majsplanterne knækker ved vanding. Sørg for, at der er så meget tryk på vandet, at vandstrålen forstøves tilstrækkeligt, inden den rammer majsplanterne. For store dråber kan let få majsplanterne til at knække.
Som tommelfingerregel skal vandtrykket på sprederen mindst være 4 bar ved en dyse på 25 mm eller derunder. Ved dyse på over 25 mm skal vandtrykket op på minimum 5 bar. Hvis der er problemer med at holde trykket tilstrækkeligt højt, skift da til en mindre dyse.
Vandregnskab
Det anbefales at bruge vandregnskab Online til at få et overblik over, hvor der bør vandes og dermed få en optimal styring af vandingen. Vær opmærksom på korrekt indtastning af afgrødens fremspiringsdato.

|
Sidst bekræftet: 01-07-2010
Oprettet: 01-07-2010
Revideret: 01-07-2010
|