Feedback Form

Heste 

Oprettet: 01-05-2012
Revideret: 12-06-2012

Uddannede inseminører 2015

Inseminører og inseminøruddannelsen


Undgå problemer med registrering
Hoppeejerne skal være påpasselige ved valg af hingst, så der ikke opstår problemer med registrering af føl til næste år. Så husk derfor at checke følgende:
* At inseminering skal foretages af godkendte inseminører eller dyrlæger.
* At sædtapning og forsendelse kun må ske på stationer, som er autoriseret af SEGES Heste.
* At hingsten skal være avlsgodkendt i et Dansk avlsforbund eller et EU-anerkendt avlsforbund.
* Såfremt der ønskes anvendt en hingst, der ikke er optaget på en dansk avlsforbunds hingsteliste, skal der foreligge dokumentation for, at hingsten er avlsgodkendt i et EU-anerkendt avlsforbund. Dette skal foreligge inden hoppen bedækkes.

Er ovenstående forhold ikke inden for de af Landsudvalget for Heste fastsatte regler, kan der ikke påregnes registrering af føllet. HUSK at reglerne udelukkende er etableret for at støtte den organiserede avl og den enkelte avler. Er du i tvivl så spørg, og hellere en gang for meget.


Inseminøruddannelsen
Uddannelsen omhandler praktiske øvelser i sædundersøgelser og anvendelse af forskellige sædfortyndere og praktisk demonstration af fremstilling af kunstig skede og sædtapning med vægt lagt på det hygiejniske.
Den teoretiske undervisning omfattede pseudomonas aeroginos - et stigende hygiejnisk problem, inseminørens erstatningsansvar og hvorledes inseminøren kan hjælpe til med at få problem-hopper i fol. Dette bare nogle emner som uddannelsen omfatter.
Uddannelsen foregår primært på Koldkærgård Konferencecenter, Skejby.

Samlet liste over inseminører, der har bestået den danske inseminøruddannelse pr. 2015

A
Aggesen, Elinor, Storegade 42, 6560 Sommersted
Aggesen, Jens Peter, Storegade 42, 6560 Sommersted
Alby, Hanne, Tamdrupvej, 6100 Haderslev
Amager, David, Bredsig 5, 8641 Sorring
Andersen, Lisbeth, Blæsingevej 19B, Blæsinge, 4200 Slagelse
Andersen, Mette, Tysingevej 28, 4360 Kr. Eskilstrup
Andreasen, Joan, Stutteri Uno, Skovvej 5, Thorsager, 8410 Rønde
Andreasen Rubæk, Lisbeth, Sdr. Longvej 32, 5762 Vester-Skerninge

B
Bennetsen, Vagn, Solbjerg Søvej 40, 8355 Solbjerg
Blach, Malene, Præstevejen 11, Mesing, 8660 Skanderborg
Blach, Trine, Præstevejen 11, Mesing, 8660 Skanderborg
Brandorff, Olav, St. Dalvej 10, 6622 Bække
Brejner, Eva Ströbel, Gartner Christiansvej 2, Buresø, 3550 Slangerup
Broscheit, Beate, Bindeballevej 79, 7183 Randbøl
Buchhave, Gert, Bølling Tværvej 9, 6040 Egtved
Bøilerhauge, Lisa, Herschensgavevej 6, Gjesing, 8660 Skanderborg
Bøje, Frank, Ellegårdsvej 11, 7173 Vonge

C
Carstensen, Carsten, Hovedgaden 55, Hellevad, 6230 Rødekro
Christiansen, Henrik, Hedevej 14, Kollerup, 8723 Løsning
Christensen, Pernille, Gammel Landevej 95 B, 8380 Trige
Cohn, Anne, Rotherwood, Jumps Road Churt
, GB-GU 10 Surrey
Cruz, Santiago, c/o Elisabeth Johnsen, Østre Alle 71, 4800 Nykøbing F.

D
Dahl, Carsten, Kuskgårdsvej 47, 9381 Sulsted
Davidsen, Charlotte, Sejling Hedevej 5, 8600 Silkeborg

E
Eg, Bodil, Agertoften 7, Gravlev, 8400 Ebeltoft
Evers, Patricia A., Segnerøddalsvej 4, 2970 Hørsholm

F
Faber, Trine, Baunevej 17, 3400 Hillerød
Foged, Thorkil, Bærsholmvej 15, 7800 Skive
Fredebold, Herwald, Soldrupvej 41, Soldrup, 6270 Tønder
Fugman, Poul Erik, Korshøjgård, 7183 Randbøl

G
Geervliet, Helen, Åvej 20a, 3500 Værløse
Gravesen, Helene, Vejlen 18, 9430 Vadum
Grene, Søren, Bækkebrovej 21, Tibirke, 3230 Tisvildeleje
Gru, Morten, Obdrupvej 4, 8570 Trustrup
Grøndahl, Niels, Fløevej 10, Gravlev, 9530 Støvring

H
Hansen, Finn, Simmerstedvej 204, 6100 Haderslev
Hansen, Henrik, Nordmarksvej 9, 2680 Solrød
Hansen, Jørgen K., Lundgårdsvej 55, 6760 Ribe
Hansen, Karina K., Lundgårdsvej 55, 6760 Ribe
Hansen, Lene, Blue Hors Aps, Tørskindvej 70, 7183 Randbøl
Hansen, Michael, Aggebovej 30, 3200 Helsinge
Hansen, Mie Søgaard, Stutteri York, Stumpedyssevej 3, 2970 Hørsholm
Hansen, Poul, Rønnevej 28, 3030 Nekse
Hansen, Stine, Bogensøvej 284, 5390 Martofte
Hautopp, Helle, Nr. Skringstrupvej 10, 8832 Skals
Hesselholt, Louise, Mørdrupgård, Mørdrupvej 7, 3540 Lynge
Hesvik, Liv Irene, Brårupvej 55, 9670 Løgstør
Holm, Maiken, Tingvej 21, 8881 Thorsø
Holst, Annette, Søndergårdsvej 50, Gjurup, 9800 Hjørring
Houe, Elin, Braulstrupvej 16, 9541 Suldrup
Hoygardinum, Jóanis í, Vestervangsvej 1, 9850 Hirtshals

I
Illum, Trine, Månevænget 5, 2680 Solrød Strand

J
Jensen, Ann-Christina, Stald Solheim, Gimlinge Enghave 3, 4200 Slagelse
Jensen, Henning, Volstrupvej 54, 9230 Svenstrup J
Jensen, Jørgen Sten, Nørregade 36, 8870 Langå
Jensen, Kaj, Storhøjvej 3, 9530 Støvring
Jensen, Martin, Stutteri Evo, Lyngbakken 9, 8544 Mørke
Jensen, Torben, Hobro Landevej 90 B, 8830 Tjele
Jepsen, Michael, Lyngåvej 43, 8370 Hadsten
Jessen, Jacob, York Stutteri, Stumpedyssevej 3, 2970 Hørsholm
Johannesen, Arne, c/o Katrinelund, 7990 Øster Assels
Johnsen, Lisbeth, Heslegård Stutteri, Moseholmsvej 10, 3400 Hillerød
Jørgensen, Henriette Kaas, Fasanvej 51, 7184 Vandel

K
Kirk, Ib, Hesteøroddevej 107, Katrinelund, 7990 Øster Assels
Kjeldsen, Christina, Stumpedyssevej 3, 2970 Hørsholm
Kjær, Ole, Munkholmvej 126, 9760 Vrå
Klavsen, Martin, Tim Kirkevej 25, 6980 Tim
Knudsen, Søren, Vejlevej 153, 7140 Stouby
Kristensen, Jens Kristian, Krohaven 27, 9530 Støvring
Kristensen, Karina, Blue Hors, Tørskindvej 70, 7183 Randbøl
Kristiansen, Signe, Bogensøvej 284, 5390 Martofte
Krogh, Bjarne, Rens Bygade 38, 6372 Bylderup Bov
Kronborg, Jens, Auningvej 13, Øster Alling, 8963 Auning

L
Larsen, Bent, Sørkelvej 21, 8882 Fårvang
Larsen, Christina Spangsberg Græsted Vænge 15, 3230 Græsted
Laudrup, Marianne, Fæbyvej 163, 4760 Vordingborg
Lauridsen, Frede, Torbølvej 41, Gl. Outrup, 6855 Outrup
Ley, Hans, Kongsdalvej 1, 9550 Egtved
Linnet, Lorenz, Saksen 2, Skivholme, 8464 Galten
Lohmann, Pernille Korch, Birkemosevej 69, 6000 Kolding
Lohmann, Poul Erik, Birkemosevej 69, 6000 Kolding
Lundquist, Pia, Nørregade 16 a, 7171 Uldum
Løber, Flemming, Remmevej 30, Sinding, 7400 Herning

M
Marostordai, Christina, Glamosevej 4, 4340 Tølløse
Mathiesen, Inga, Ansager Dyrehospital, Gartnervej 5, 6823 Ansager
Mechlenburg, Christina, Ansager Dyrehospital, Gartnervej 5, 6823 Ansager
Meisner, Per, Høveltevej 65, 3460 Birkerød
Melgaard, Lars, Stald Skovvang, Breddammen 7, 4653 Karise
Muhlig, Jane, Hovedvejen 67, Tornby, 9850 Hirtshals
Munksø, Vibeke, Toften 1, Oddense, 7860 Spøttrup
Mølgaard, Vita, Ø. Thorupvej 5, 9320 Hjallerup
Møller, Esben B., Tørskindvej 70, Lihmskov, 7183 Randbøl

N
Neergaard, Bent, Christiansmindevej 26, 8660 Skanderborg
Neltoft, Pia, Fævejen 1, Østrup, 4350 Ugerløse
Nielsen, Anders Bursøe, Agertoften 7, 8400 Ebeltoft
Nielsen, Bjarne, Fausbølvej 3, Fausbøl, 6360 Tinglev
Nielsen, Christina Munk, Atterupvej 11, 4174 Jystrup
Nielsen, John Roed, Sjørupvej 18, 9640 Farsø
Nielsen, Laurids, Højmosevej 2, Mølby, 6760 Ribe
Nielsen, Michael, Ølsemaglevej 50, Dysagergård, 4623 Ll. Skensved
Nielsen, Michael Kiel, Fasanvej 51, 7184 Vandel
Nielsen, Per, Hesselskovvej 69, 8620 Kjellerup
Nielsen, Reni Hvam, Stutteri Krone, Sølehøjvej 2, 8370 Hadsten
Nielsen, Vagn H., Vester Isenvej 15, 7430 Ikast
Nissen, Søren, Gadebjerggård, Herredsvejen 12, 8832 Skals
Nygård, Anja, Adelvadvej 12, 6240 Løgumkloster
Nørgaard, Bjarne, Hingevej 3, 8632 Lemming

O
Olesen, Kaj, Fælledvej 16, 4895 Errindlev
Olesen, Kristian, Møgelholtvej 5, 9560 Hadsund
Olesen, Niels, Stutteri Poppelgården, Ågerupvej 100, 4390 Vipperød
Ottosen, Niels, Kagerup Stationsvej 22, 3200 Helsinge

P
Pedersen, Erik Emil, Fyns Hovedvej 413, 5390 Martofte
Pedersen, Gitte Agerskov, Stutteri Ask A/S, Fynshovedvej 417, 5390 Martofte
Pedersen, Janni, Skørpingevej 2, Gerlev, 4200 Slagelse
Pedersen, Mette Schmeltz, Horskærvej 23, 6580 Vamdrup
Pedersen, Thomas, Hydevadvej 41, Hønkys, 6230 Rødekro
Petersen, Karsten, Koldingvej 69, Vester Nebel, 6040 Egtved

R
Rasmussen, Janni, Hvarre Hedevej 5, Hvarre, 9510 Arden
Rosenlund, Kaj, Bogensøvej 308, 5390 Martofte

S
Sahl, Henry, Herningvej 65, 6920 Videbæk
Schmidt, Jørgen, Byvej 26, Vollerup, 6392 Bolderslev
Schmidt, Theodor, Byvej 26, Vollerup, 6392 Bolderslev
Schouw, Natalija Cholondac, Paradisvænget 4, 4900 Nakskov
Seisbøll, Bo, Gammelengvej 22, 6630 Rødding
Simonsen, Kim, Gl. Møllevej 5, 8410 Rønde
Skovrider, Kristian, Holmemarksvej 20, 7000 Fredericia
Smith, Anni, Ankerstræde 23, 4682 Tureby
Springborg, Christian, Blue Hors, Tørskindvej 70, 7183 Randbøl
Stautz, Rikke, Finderupvej 104 B, 8800 Viborg
Sterndorff, Britt, Turebyvej 35, 4682 Tureby
Sunesen, Helmer K., Vorupørvej 250, 7700 Thisted
Sunesen, Steffen, Østerparken 97, 7700 Thisted
Svendsen, Birgit, Kappelevvej 27, 2670 Greve
Søgaard, Ruth, Kjallerupvej 5, 7755 Bedsted
Sømod, Aksel, Græstedvej 32, 3200 Helsinge
Søndergaard, Marianne L., Branddamsvej 5, Skaarup, 7700 Thisted
Sørensen, Dorte, Heimdalvej 10, 6880 Tarm
Sørensen, Johnny Ø., Hobrovej 67, 9500 Hobro
Sørensen, Kjeld Kryger, Haderslevvej 51, Jels, 6630 Rødding

T
Thomsen, Vivi, Anbækvej 90, 8450 Hammel
Thorhauge, Sandra, L. Bruunsvej 1, 6500 Vojens
Toft, Morten, Skagensvej 114, Tuen, 9881 Bindslev

U
Ummundsen, Cecilie, Elite Hingst, Kirkevej 35, Thorshøj, 9750 Østervrå

V
Vintersbølle, Per, Birkelund, Kelddalvej 42, Blære, 9600 Års
Væver, Marianne, Agertoften 7, 8400 Ebeltoft

W
Worre, June, Vallø Hovedgård, Billesøvej 3, 4600 Køge

Sidst bekræftet: 12-06-2012 Oprettet: 01-05-2012 Revideret: 12-06-2012

Forfatter

Heste
Afdelingskoordinator

Tine Landbo

Heste


Af samme forfatter

Avlsforeningen for Miniaturehesten i Danmark
Avlsforeningen for Miniaturehesten i Danmark
30.05.17
Kalender 2017
Her ses alle arrangementer og mærkepladser for 2017. Husk siden bliver jævnligt opdateret.
30.05.17
Autoriserede hingstestationer 2017
Autoriserede hingstestationer 2017
29.05.17