Muligheden for omklassificering betyder, at mange traktorer, som i dag formelt er klassificeret som vare- eller lastbiler efter gældende regler, nu kan lovliggøres som traktorer efter en godkendt konstruktiv hastighedsnedsættelse.
Samlet set er der tale om en løsning, der understreger værdien af et tæt og tillidsfuldt samarbejde mellem branche, politikere og myndigheder – til gavn for både trafiksikkerhed og erhverv.
Løsningen
Ejere af traktorer konstrueret til mere end 40 km/t kan nu få foretaget en konstruktiv hastighedsnedsættelse udført af fabrikanten eller dennes repræsentant. Ændringen skal dokumenteres og godkendes ved et synssted.
Når ændringen er godkendt, kan traktoren anvendes som en almindelig 40 km/t traktor. Godkendelsen fungerer som dokumentation – også ved videresalg – og skaber dermed tryghed for både ejere, forhandlere og myndigheder.
Hvad er problemet?
Der er igennem en årrække blevet importeret brugte traktorer med konstruktiv hastighed på mere end 40 km/t, fra lande der tillader en højere hastighed end i Danmark. Ifølge Færdselsloven er en traktor konstrueret til højst 40 km/t. Traktorer konstrueret til >40 km/t er derfor en varebil (≤3.500 kg) eller som oftest en lastbil (>3.500 kg). Disse højhastighedstraktorer er altså IKKE en traktor!
EU-typegodkendelsen (EU167/2013) giver mulighed for typegodkendelse i to hastighedsgrupper:
- En konstruktiv hastighed på højst 40 km/t. Denne har hastighedskoden ”a” på typepladen, og er Danmarks definition af en traktor.