Traktor

Økonomi og ledelse, Planter

Traktor og redskab registrerer sig selv – giver vigtig viden til landmanden

Automatisk registrering af markarbejde giver landmanden præcise data uden manuel indsats. Det kan spare tid, mindske fejl og gøre det lettere at optimere maskinbrug og kapacitetsomkostninger.

Mange landmænd bruger i dag enten køresedler, arbejdsplaner eller manuelle digitale løsninger til at registrere og evaluere arbejdet i marken – og det fungerer godt for mange. Men nu åbner ny teknologi op for endnu en mulighed: Automatisk registrering, hvor data om markarbejdet bliver opsamlet helt af sig selv, uden at landmanden eller medarbejderne behøver at gøre noget aktivt.

SEGES Innovation undersøger i et nyt projekt, hvordan denne teknologi kan bruges til at give bedre overblik, styrke beslutningsgrundlaget og ikke mindst optimere maskinøkonomien.

”Det kan være en udfordring at holde maskin- og arbejdsomkostninger nede, samtidig med at markarbejdet skal være i top. Vi tester automatisk registrering som et enkelt værktøj til at få bedre data og lave analyser, der kan optimere maskinanvendelsen og medvirke til at sænke omkostninger,” siger Michael Højholdt, landskonsulent i virksomhedsøkonomi hos SEGES Innovation.

Ét af de steder, hvor systemet testes, er hos HSH Agro på nordsiden af Mariager Fjord ved Havnø. Her driver virksomheden ca. 2.250 ha med afgrøder som hvede, vårbyg, rajgræs, majs, raps, kartofler og rug.

Systemet fungerer ved, at en GPS-tracker monteres på traktoren, og redskabet forsynes med en lille trådløs registreringsenhed – ikke større end en femkrone – der let kan monteres på eksempelvis såmaskine, harve eller gødningsspreder. Derfra klarer teknikken resten og registrerer automatisk, hvor traktoren kører og hvilket redskab der bruges.

”Det fungerer supergodt, og det er spændende at være med i projektet. Det er smart, sparer tid og mindsker fejl, når medarbejderne ikke selv skal stå for registreringerne,” siger driftsleder Thomas Madsen fra HSH Agro.

”Når man er en stor bedrift som vores, er det vigtigt hele tiden at optimere og kunne tage beslutninger på et oplyst grundlag – vi gør det i tæt samarbejde med rådgiveren fra Patriotisk Selskab.”

Hos SEGES Innovation ser man store muligheder i teknologien.

”Med en velfungerende løsning til automatisk datafangst, bliver det muligt at få bedre overblik over maskinforbrug og optimere driften. Det er meget spændende at teste teknologien på flere bedrifter og skabe grundlag for mere præcise analyser og lavere kapacitetsomkostninger,” siger Michael Højholdt.

Artiklen opdateres med resultater og erfaringer fra projektet, når de er klar i slutningen af 2025.

Vil du vide mere?

Støttet af