
Fra 1. juli 2025 lempes reglerne for Tempo 40-kørsel
Færdselsgruppen har igennem dialog med Transportminister Thomas Danielsen og Færdselsstyrelsen opnået lempeligere vilkår for Tempo 40 ordningen for landbrugskøretøjer.
Færdselsgruppen har igennem dialog med Transportminister Thomas Danielsen og Færdselsstyrelsen opnået lempeligere vilkår for Tempo 40 ordningen for landbrugskøretøjer.
En traktor med gyllevogn kan nu anvende Tempo 40, når traktoren har nummerplade, og når påhængskøretøjet er konstrueret til 40 km/t, dokumenteret med EU-typegodkendelse eller har fabrikanterklæring. Foto: Henning Sjørslev Lyngvig, SEGES Innovation.
Traktorer og motorredskaber, som er registreret i Køretøjsregistret, er omfattet af hastighedsgrænsen på 40 km i timen. Vogntog bestående af traktor og motorredskab, som er registreret i Køretøjsregistret, tilkoblet påhængskøretøj er omfattet af lempeligere regler uden krav om registrering i Køretøjsregistret i en ny Tempo 40-bekendtgørelsen.
Den 1. juli 2025 trådte en ny bestemmelse i færdselsloven i kraft, som medfører, at traktor og motorredskab, som er registreret i Køretøjsregistret, er omfattet af en generel hastighedsgrænse på 40 km i timen.
Samtidig træder den nye Tempo 40-bekendtgørelse i kraft.
Det betyder, at:
Samtidig ophæves Meddelelse nr. 1999 af 22. december 2016 om traktorer, motorredskaber og påhængskøretøjer til Tempo 40-kørsel.
Læs Færdselsstyrelsens nyhed, inkl. Vejledning til Tempo 40 og Bekendtgørelse
Det, der mangler:
Landbrugserhvervet har i dialogen med myndighederne haft ønske om, at Tempo 40 ikke skulle kræve registrering i DMR (køretøjsregistret). Vores argument har været, at en betydelig del af vore landbrugskøretøjer ikke har krav til nummerplade, og derfor ikke er i DMR.
Det drejer sig om ca. halvdelen af maskinstationernes traktorer, landbrugets påhængsvogne samt stort set alle påhængsredskaber og motorredskaber.
I den ny Tempo 40 ordning skal påhængsvogne og -redskaber ikke have nummerplade, men det skal alle motorkøretøjer. Derfor har landbrugserhvervet en betydelig restmængde at traktorer og motorredskaber, der ikke kan anvende den ny Tempo 40 ordning.
Myndighedernes argument for registrering af motorkøretøjer i DMR har været kontrolhensyn. Landbrugserhvervets Færdselsgruppe er i dialog med myndighederne om en løsning, så alle landbrugserhvervets motorredskaber kan anvende Tempo 40 ordningen.
Emneord