Resumé
Notat 2336: Forventningerne til eksporten af danske smågrise fremadrettet er, at der på den kortere bane fortsat vil være gode muligheder for at eksportere smågrise, hovedsageligt til Tyskland og Polen, men at der muligvis kan komme udfordringer på længere sigt.
Griseproduktionen i EU er faldet markant de senere år. Faldet i både avlsbestanden og den samlede produktion er sket over hele Europa, men særligt i Danmark, Tyskland og Polen. I Danmark er slagtningerne faldet markant, mens eksporten af smågrise har været mere eller mindre stabil med en lille stigende tendens det seneste år.
Tyskland og Polen er hovedmarkederne for afsætningen af de danske smågrise til eksport, og derfor er udviklingen i disse lande vigtige i forhold til den fremtidige eksport af danske smågrise. Det er vanskeligt at spå om fremtiden, for der er mange faktorer, som kan påvirke udviklingen. Nogle af de faktorer som kan få betydning for den fremtidige eksport, er den tyske lovgivning og detailkædernes fokus på dyrevelfærd, herunder 5D-ordningen om tysk fersk kød i køledisken. Udviklingen afhænger herudover også af forsyningsmulighederne for grisekød i Tyskland, og om Tyskland kan være selvforsynende med smågrise. Alle disse overvejelser bør man tage med i sin strategi for virksomheden, når det besluttes hvilke afsætningsmuligheder der ønskes for virksomheden.
Det polske marked er et marked, hvor produktionen er meget afhængig af prisudsvingene, så når priserne er høje, så stiger produktionen, og modsat. Men på grund af usikkerhed i markedet og ASF, så er produktionen ikke steget, selvom økonomien i griseproduktionen er god.
Vil du vide mere?
Emneord