Planter, Økologi

Præcisionsjordbrug – liste over firmaspecialister

Ved graduering af fx gødning og udsæd kan det være en udfordring af få indlæst tildelingsfiler og udlæst logfiler (as-applied). I understående liste kan kontaktnumre mv. findes.

Firmaer der ikke er nævnt eller ønsker kontaktdata ændret bedes sende en mail til Henning Sjørslev – kontaktoplysninger ses nederst på siden.

GPS-udbydere

AG Leader
Forhandles af: AG Precision ApS
Anders Fynbo Stefansen
T. 8844 4242
E. anders@ag-precision.com

Raven
Forhandles af: Brdr. Toft
Finn Søndergaard
T. 4023 3372
E. fs@brdr-toft.dk

TopCon / TeeJet
Forhandles af: Thorsen-Teknik
Torben Thorsen
T. 2910 4029
E. torben@thorsen-teknik.dk

Trimble
Forhandles af: Geoteam
Klaus Fuglsang Rasmussen
T. 9244 4381
E. kfr@geoteam.dk

Traktorudbydere

Case IH
Forhandles af: Case IH Agriculture
AFS Support Center
T. 8032 9956
E. afssupporteur@caseih.com

Claas
Forhandles af: Danish Agro Machinery
Hovednummer / specialist ikke oplyst
T. 4343 0100
E. info@da-machinery.dk

Deutz-Fahr
Forhandles af: H.C. Petersen
Niels E. Hansen
T. 4074 1412
E.ne@hcpetersen.dk

Fendt
Forhandles af:
TBS Maskinpower
Gert Jensen
T. 7538 1122
E. gj@tbs.dk 

Karl Mertz
Hovednummer / specialist ikke oplyst
T. 5470 4822

Kaj Homilius
Hovednummer / specialist ikke oplyst
T. 7466 9532

Heden Maskinforretning
Jack Petersen
T. 4026 1809
E. jp@heden-fyn.dk

Granhøj Maskiner
Hovednummer / specialist ikke oplyst
T. 5647 0020

John Deere
Forhandles af: Semler Agro
Morten Skau Foged
T. 2679 1949
E. msf@semleragro.dk

Kubota
Forhandles af: Nellemann Machinery
Teknisk afdeling
T. 3250 2902

MF
Forhandles af: AGCO Danmark, MF
Jacob Dichmann
T. 2020 0971
E. jacob.dichmann@agcocorp.com

New Holland
Forhandles af: New Holland Agriculture
PLM Support Center
T. 8032 0793

Valtra
Forhandles af: AGCO Danmark, Valtra
Bent Henneberg
T. 6137 4981
E. bent.henneberg@AGCOcorp.com

Maskinudbydere

Amazone
Forhandles af: Brøns Maskinforretning
Peter H. Jensen (teamleder/kontor)
T. 4412 8918
E. pehj@bronsgroup.com
Mikael Andersen (servicetekniker)
T. 3080 6934
E. mian@bronsgroup.com

Bednar
Forhandles af: Danish Agro Machinery
Niels Kristian Andersen
T. 6141 0916
E. nian@da-machinery.dk

Bogballe
Forhandles af: Bogballe
Michael Lond
T. 4098 3266
E. ml@bogballe.com

Bredal
Forhandles af: Bredal
Jan Brixen
T. 7589 5177
E. jbl@bredal.com

Claydon
Forhandles af: Brørup Traktor- & Maskincenter
Svend Aage Jensen
T. 4044 3024
E. svenne@btmc.dk

HE-VA
Forhandles af: HE-VA
Hovednummer / specialist ikke oplyst
T. 9772 4288

Horizon
Forhandles af: Rødkilde ATV
Nikolaj Bak
T. 5076 7676
E. forvalter@roedkilde.com

Horsch
Forhandles af: WEKO Agro
Jesper Østergaard Jensen
T. 2322 6397
E. joj@wekoagro.dk

Kuhn
Forhandles af: Maskinhandler Indkøbsringen
Casper Pedersen
T. 7640 8678
E. casper@mi.dk

Kverneland
Forhandles af: Kverneland Group Danmark
Troels Pontoppidan
T. 4022 9519
E. troels.pontoppidan.hansen@kvernelandgroup.com

Köckerling
Forhandles af: Köckerling Danmark
Mikael Nielsen
T. 2536 0572
E. mikael.nielsen@koeckerling.com

Lemken
Forhandles af: Lemken Skandinavien
Jacob Hartman
T. 5164 1630
E. J.Hartman@lemken.com

Multiva
Forhandles af: Multiva
Jens Møller Christoffersen
T. +35 850 515 0755
E. jens.moller.christoffersen@dometal.fi

Pöttinger
Forhandles af: Pöttinger Scandinavia
Lars Andreasen
T. 2320 7273
E. lars.andreasen@poettinger.at

Rauch
Forhandles af: Maskinhandler Indkøbsringen
Casper Pedersen
T. 7640 8678
E. casper@mi.dk

Sly Boss
Forhandles af: FMR
Anders Højte
T. 3045 1870
E. ah@fmr.dk

Sulky
Forhandles af: Semler Agro
Morten Skau Foged
T. 2679 1949
E. msf@semleragro.dk

Virkar
Forhandles af: Dansk Maskincenter
Hans Riis
T. 2840 0376
E. har@dmcas.dk

Väderstad
Forhandles af: Väderstad Danmark
Anders Lauritzen
T. 5164 1877

Weaving
Forhandles af: Low-Till
Jens Møller Sørensen
T. 3155 9916
E. jms@low-till.com

Vil du vide mere?

Støttet af