Kvæg

Energimodellen i NorFor ændres

Energiindholdet i ethanol (alkohol) øges i NorFor-modellen. Ændringen betyder lidt højere energiværdi i ensilage og særligt i ensilerede fodersukkerroer.

Øget energiindhold i ethanol (alkohol)

Energiindholdet i ethanol øges i NorFor-modellen. Ændringen er baseret på danske forsøgsresultater, som har vist, at mælkeproduktionen kan opretholdes, når en del af majsensilagen i rationen erstattes med ensilerede sukkerroer. I forsøgene udgjorde de ensilerede sukkerroer 18 % af rationens tørstof. Roerne var rengjorte og knuste og blev lagret uden tilsætningsmidler. Under ensileringen blev næsten alt sukker omdannet til ethanol.

I NorFor hæves bruttoenergiindholdet i ethanol. Hidtil har bruttoenergien i ethanol været vurderet til at være den samme som for kulhydrater, dvs. 18,1 MJ pr. kg. Dette ændres nu til 29,8 MJ pr. kg i overensstemmelse med oplysningerne i bogen The Biochemistry of Silage. Ændringen gælder for 80 % af ethanolen. Dette bygger på forsøg, som i gennemsnit har vist, at 80 % af det indtagne ethanol absorberes i vommen.

Fodermidler, der indeholder ethanol, får derfor et højere energiværdi i NorFor.

Som eksempler kan nævnes:

  • Ensilerede foderroer (foderkode 004-0078) får opdateret indhold, herunder 100 g ethanol pr. kg tørstof, og standardfoderværdien øges med cirka 0,9 MJ NEL20.
  • Majsensilage (foderkode 006-0308) indeholder 15 g ethanol pr. kg tørstof i NorFors fodermiddeltabel og får derfor en højere standardfoderværdi på cirka 0,13 MJ NEL20 pr. kg tørstof.
  • Kløvergræsensilage (foderkode 006-165) indeholder 6 g ethanol pr. kg tørstof i fodertabellen og får dermed en mindre stigning i standardfoderværdien på 0,05 MJ NEL20 pr. kg tørstof.

I foderplaner og -kontroller betyder det at rationernes samlede energiindhold øger 1-2 MJ for foderrationer uden ensilerede roer og i foderrationer med ensilerede roer vil øgningen typisk være 3-5 MJ.

Nye rationsparametre

I foderplan er der kommet nye rationsparametre. Flere af disse parametre indgår som input i de nye ligninger til beregning af metanemissioner fra malkekøer, goldkøer, ammekøer og ungdyr. 

Blandt de parametre, der påvirker metanproduktionen, er:

  • NDF fra grovfoder
  • Stivelse fra kraftfoder
  • Stivelse fra grovfoder
  • Grovfoderets fordøjelighed

Derudover bliver både ethanol og drøvtygningstiden tilgængelige som valgbare rationsparametre.

Vil du vide mere?